Pokud na těchto stránkách ve vašem prohlížeči nevypnete AdBlocker Plus, tak se obsah nebude zobrazovat správně, protože jsou zablokovány některé důležité funkce pro správné fungování stránek. Po vypnutí znovu načtěte stránku.

OK

Benešov

Říjen 2014

Máme za sebou poslední měsíc 5. běhu. Ano, pět měsíců tohoto běhu uteklo jako voda. Navíc to byl ale i poslední měsíc celého projektu. A jak jsme se s našimi posledními klienty rozloučili? Při závěrečném hodnocení padaly věty typu: A to už je to dneska naposledy? My už se neuvidíme? Bylo to moc fajn… Líbilo se mi tu, byly jste moc milé. Dodaly jste mi tady u vás sebevědomí…  Do cíle s námi došlo sedm klientů a klientek. Všichni byli na konci spokojeni s kolektivem, který se zde sešel, chválili i zázemí, které jsme jim zde na středisku vytvořily. Všichni jsou pozitivně naladěni a správně motivováni k hledání zaměstnání. Například klientka Jana je těsně před zahájením podnikatelské činnosti, bude podnikat jako masérka, k čemuž jí pomohl rekvalifikační kurz, který absolvovala díky našemu projektu, ještě jí čekají poslední povolení a pak hurá do toho. Přejeme Janě hodně pracovních úspěchů a ještě více spokojených klientů! Naopak klientka Míla po konzultaci s ošetřující lékařkou vzhledem ke svému problematickému zdravotnímu stavu bude žádat o invalidní důchod. Ale doufá, že jako důchodce bude mít větší šanci na zaměstnání třeba brigádně, protože její chuť a vůle pracovat je ohromná. Tady je na místě popřát hodně zdraví! Jedna z našich mladých klientek na konci léta objevila zajímavou brigádu v cateringu v Praze, tento obor jí velmi nadchnul, sbírá zkušenosti a uvažuje o změně svého profesního zaměření tímto směrem. Držíme palce. Všem našim klientům děkujeme za vzornou spolupráci, přejeme hodně úspěchů v hledání odpovídajícího zaměstnání.
Září 2014

Září znamenalo pro klienty předposlední měsíc v projektu. Jak bylo psáno již minulý měsíc, řady našich klientů opustily tři klientky, které byly vyřazeny z evidence úřadu práce. A tak jsme zbývajícím klientům připomínali, jak je důležité dodržovat všechny své závazky a hlídat termíny schůzek a odevzdání všech potřebných dokumentů. Mále ale i pozitivnější zprávy. Náš projekt opustila klientka Jana, která nastoupila do zaměstnání. Práci získala v místní velké firmě vyrábějící elektronická zařízení do automobilů. Nebála se přijmout práci na směny, chodí i noční. Přejeme jí hodně pracovních úspěchů. Další klienti pokračují ve vyhledávání vhodné práce, někteří pokračují v brigádnické činnosti, například klientka Klára prodává točenou zmrzlinu. Klient Ondřej pomalu začíná uvažovat o vyřízení živnostenského listu a o podnikání. Podobné myšlenky má i klientka Jana, začala si již zjišťovat informace na živnostenském úřadu a těší se, že bude moct dělat radost ostatním a poskytovat jim masáže. Klientka Iveta by ráda rozšířila své vědomosti získané v rekvalifikačním kurzu Pracovník grafického studia o umění vyvářet webové stránky, takže jedná s úřadem práce o možnosti absolvovat takovýto kurz. Do úplně posledního měsíce projektu s námi tedy kráčí sedm klientů, kteří jsou dobře motivovaní v hledání zaměstnání.
 Srpen 2014

Čtvrtý běh projektu pokračoval i v dalším prázdninovém měsíci srpnu. A co je nového? Dva naši klienti, Ondřej a Iveta, dokončili úspěšně rekvalifikační kurz Pracovník grafického studia. Oběma se kurz líbil, přinesl jim spoustu nových vědomostí a oba se tomuto oboru chtějí dál věnovat a dál se zdokonalovat i třeba jako samouci, přece jen už mají na čem stavět a vědí, co by dál chtěli rozvíjet. A jaké jsou jejich dojmy z kurzu?
 
Celkově se mi kurz hodně líbil, nejvíc ale první týden, kdy jsme se učili pracovat v programu Adobe Illustrator. Lektoři nám během celého kurzu vše dobře vysvětlovali. Sám budu studovat programy více do hloubky, abych měl více znalostí. Kurz mi byl přínosem v nových vědomostech a i v poznávání ostatních. Dozvěděl jsem se, jak se pracuje v tiskárnách, jaké se zde používají programy.
               Ondřej
 
Rekvalifikační kurz byl pro mě z počátku náročný v tom, že jsem se neorientovala ve volbách programu. Lektoři ale byli milí a vstřícní, vysvětlili vše a měli trpělivost s námi začátečníky. Jinak kurz byl skvělým přínosem pro začínající grafiky na volné noze či pro ty, co dostanou pracovní příležitost v grafických studiích či tiskárnách.
               Iveta
 
Během srpna nenalezl zaměstnání žádný z našich klientů, přesto jsme se museli rozloučit s třemi klientkami, které byly vyřazeny z evidence úřadu práce. Důvody vyřazení byly různé, nedodání potvrzení o výši výdělku z brigády či odmítnutí nabízeného pracovního místa. Je třeba velké dávky zodpovědnosti a pečlivosti, mít přehled o svých povinnostech, protože v případech s nedodáním potvrzení nemuselo k vyřazení dojít. Přejeme všem třem klientkám hodně štěstí do dalšího období, všechny mají brigádu, takže ať se změní v pracovní poměr!
Do posledních dvou měsíců projektu s námi tedy vstupuje osm klientů, kteří druhý prázdninový měsíc využili nejen k brigádám, ale i k relaxaci a nabírání sil, fyzických i psychických, které využijí při dalším intenzivním hledání zaměstnání.
 Červenec 2014

V posledním měsíci 4.běhu ukončili svou účast klienti v počtu 10 a všichni se vrací do péče ÚP. Ačkoliv aktivně vyhledávali pracovní příležitosti a většina z nich se i rekvalifikovala, najít si stálé zaměstnání se jim nepodařilo. Důvodů je několik. Především někteří přes léto přijali brigády, aby alespoň částečně odlehčili svému domácímu rozpočtu. Klientky s dětmi si nemohly na celé léto pro ně zajistit hlídání, tak odložily případný nástup do práce na září. Někdo řeší zdravotní problémy a někdo buď zatím neměl štěstí nebo se rozhodl ještě čekat na co nejvhodnější nabídku práce. Při Závěrečném pohovoru oceňovali nejvíce možnost rekvalifikací v projektu i kvalitu těchto kurzů.
 
V červenci jsme se loučili s klienty čtvrtého běhu projektu. Do samého konce s námi došlo deset klientů a klientek. Všichni si na konci pochvalovali skvělou partu, kterou si zde vytvořili, chválili i zázemí, které jsme jim zde na středisku poskytovali. I když jich nezaměstnaných zůstává velká část, všichni jsou pozitivně naladěni a správně motivováni k hledání zaměstnání. Dle jejich slov jim účast v projektu zvýšila sebevědomí a i kvalifikaci, kromě tří totiž všichni absolvovali nějaký rekvalifikační kurz. Při Závěrečném pohovoru oceňovali nejvíce právě možnost rekvalifikací i kvalitu těchto kurzů.
Všem končícím klientům děkujeme za vzornou spolupráci, přejeme krásný zbytek prázdnin a současně hodně úspěchů v hledání odpovídajícího zaměstnání.
 
A co klienti posledního pátého běhu?
V polovině července nastoupili na rekvalifikaci poslední dva klienti, oba na kurz Pracovník grafického studia. Oba se na kurz moc těšili, vyptávali na všechny možné podrobnosti, hledali jsme nejlepší spojení do školicího střediska v Praze 4. Držíme jim palce a těšíme se, až nám po 5. srpnu, kdy kurz končí, přivezou získané osvědčení o úspěšném absolvování kurzu. Ještě v samotném závěru měsíce června úspěšně dokončila rekvalifikační kurz Masér klientka Jana. Kurz si velice chválila, nově nabyté znalosti a dovednosti zatím využívá pro svou rodinu a známé. V budoucnu plánuje využití kurzu ve své profesi, kde chce spojit svůj zájem o zdravý životní styl, zdravou výživu a masáže.
 
Během celého kurzu se mi velice líbila příjemná atmosféra a milé, domácí prostředí. K tomu přispěla i velmi skvělá parta lidí, kterou jsme zde vytvořili i společně s úžasným lektorem. Kurz mne hodně bavil, byl velmi přínosný, naučila jsem se zde nejen základní masáže celého těla, ale i čínskou tlakovou masáž šíje, speciální chiromasáž a manipulaci, která je velmi oblíbená, protože se zaměřuje na uvolnění krku a šíje.
               Jana
 
Většina mladých klientů si drží návyky ještě z dob studií a na období letních prázdnin mají sjednanou brigádu, například ve stánku se zmrzlinou nebo v centru pro volný čas. Velmi chválíme. Ostatní kromě hledání zaměstnání ještě musí stíhat hlídání a péči o děti, které jsou během prázdnin doma. Všem přejeme spoustu krásných prázdninových zážitků.


Červen 2014


V červnu se nám v okresním středisku sešly dva běhy projektu, pátý poslední a čtvrtý předposlední.
Klienti pátého běhu zahájili rekvalifikace. Zatím to tedy byla jen klientka Jana, která si vybrala kurs Masér pro sportovní a rekondiční masáže. Dále na rekvalifikační kurz nastoupí klient Ondra a klientka Iveta, oba si vybrali rekvalifikaci Pracovník grafického studia, bude to ale až v polovině července. Ostatní klienti se rekvalifikovat nebudou z různých důvodů, například z finančních, dojíždění by pro ně nebylo únosné. Nebo také velká vzdálenost a špatná dopravní dostupnost byla překážkou. Mladší klienti jsou brigádně zaměstnaní a někteří i s vidinou trvalého zaměstnání, takže je pro ně v současnosti kvalifikace dostačující a praxe z brigád má přednost. S jinými už jsme upravovali životopisy a motivační dopisy pro různé zaměstnavatele, od zotavovny po prodejnu elektra.
Klienti 4.běhu už se dostávají do finiše, blíží se pro ně konec projektu 18.července. Zatím s námi zůstává deset klientů. V červnu zaměstnání nesehnal nikdo, projevují se blížící se prázdniny dětí, naplánované dovolené. Ale třeba klientka Marie má šanci na zaměstnání ještě do konce projektu u svého bývalého zaměstnavatele. Klientka Katka má rozjednanou brigádu v zařízení pro seniory, ve kterém absolvovala praxi v rámci rekvalifikačního kurzu Pracovník v sociálních službách.  Od brigády už to může být jen krůček k pracovní smlouvě, jen je potřeba ukázat všechny své kvality. Držíme nejen oběma klientkám palce.


Květen 2014

Ve 4. běhu projektu s úspěchem dokončily rekvalifikační kurz poslední dvě klientky. Jednalo se o kurz Pracovník grafického studia. Obě klientky z kurzu přijely nadšené a plné dojmů a nových znalostí. Velmi si pochvalovaly kolektiv, ve kterém strávily téměř čtyři týdny. Klientka Veronika současně s hodnocením tohoto kurzu ukončila svoji účast v projektu, protože si našla zaměstnání. Nebude sice pracovat v oboru počítačové grafiky, ale ve výrobě tištěných spojů, nicméně plánuje si v budoucnu otevřít živnost a využít znalosti z rekvalifikačního kurzu. Blahopřejeme a držíme palce, aby se jí povedlo skloubit práci na směny s rodinnými povinnostmi. O provozování živnosti také uvažuje další klientka, v současné době kontaktuje zařízení, kde by mohla nabízet své služby v oboru péče o tělo – masáže, pedikúru, manikúru, kosmetiku. Klient Miroslav s pomocí úřadu práce usiluje o zařazení do rekvalifikačního kurzu Řidičské oprávnění skupiny C, jeho získání mu umožní snadněji získat zaměstnání, nabídka v tomto oboru je dobrá. Ostatní také nezahálejí, vyhledávají volná místa a posílají motivační dopisy spolu s životopisy. Do dalšího měsíce vstupujeme v počtu 10 klientů.
 
Dojmy z rekvalifikačního kurzu Pracovník grafického studia od jedné z klientek:
 
Na kurz jsem se těšila. Sešli jsme se ve výborném kolektivu, velmi jsme si rozuměli a podporovali se. Měli jsme skvělé lektory, i když jeden byl na mě s výkladem moc rychlý. Ale i tak jsme závěrečné zkoušky všichni udělali, přestože byly hodně těžké. Probírali jsme ADOBE programy PHOTOSHOP, INDISAIGN, ILUSTRATOR a pak základy a historii typografie, kde jsme získali zajímavé informace o komunikaci s tiskárnou. Kurz byl pro mě jednoznačným přínosem a moc se mi zde líbilo, hodně jsem se naučila a oživila jsem si to, co jsem už uměla.
               Michaela
 
Hned na začátku května se nám také rozběhl nový, 5. běh projektu, který je během posledním. Sešla se nám skupinka třinácti žen a jednoho muže. Klient Ondra se té přesily nezalekl a všechny dny strávené v učebně s ostatními klientkami prožil s úsměvem. Po úvodním Informačním bloku čekala na všechny Bilanční diagnostika, které se zpočátku někteří obávali, protože si nebyli jisti, do čeho jdou. Paní psycholožka hned první den všechny obavy rozptýlila a ve skupince po celou dobu panovala spokojená a nadšená atmosféra. Dobrá nálada nikoho neopustila ani po posledním pohovoru a předání závěrečných zpráv. A pak už jsme se všichni vrhli na Minimum pro život. Vzhledem k tomu, že skupinka byla věkově rozdělena na velmi mladé klienty a klienty s bohatými životními zkušenostmi, i probíraná témata byla různá.  Třeba v Právu se první skupina zajímala spíš o problematiku kolem smluv a dohod, druhou zaujala témata kolem důchodu a důchodového pojištění. Zaznamenali jsme také hned na začátku první úspěch, první zaměstnání. Klientka Martina nastupuje do firmy, která se zabývá výrobou a prodejem papírenského zboží. Přejeme jí hodně pracovních úspěchů.
 
Bilanční diagnostika mi umožnila více se dozvědět o charakteru mé osoby, zjistit mé silné a slabé stránky. Při pohovorech s psycholožkou jsem měla příjemný pocit a také jsem se dozvěděla, v kterých oblastech práce bych mohla vynikat.
               Marcela
 
Bilanční diagnostika se mi velmi líbila, vyjasnila jsem si a potvrdila si, co chci dále dělat a jak pokračovat v pracovním životě.
               Jana
 

Duben 2014

Letošní duben byl pro klienty 4.běhu ve znamení rekvalifikačních kurzů. Kurzy začaly většinou již v březnu, v dubnu se do nich zapojily z naší benešovské skupiny i poslední dvě klientky, které si vybraly vzdělávání v kurzu Pracovník grafického studia.
Jako první v tomto měsíci své vzdělávání úspěšně dokončila klientka Milena v kurzu Obsluha osobního počítače, další byly tři úspěšné absolventky kurzu Pracovník v sociálních službách a na konci měsíce klientka Václava v kurzu Účetnictví. Všem gratulujeme k získání Osvědčení o rekvalifikaci! Stejně jako v předchozích bězích projektu opět naše klientky z kurzu Pracovník v sociálních službách velice chválily paní lektorku Roseckou. Oceňovaly především to, že lektorka měla v zásobě spoustu příkladů ze své praxe a tudíž všechny probíranou látku pochopily a nebyla to pro ně jen suchá teorie. A kromě toho je všechny nadchnul milý a vstřícný přístup paní lektorky.
Zde máme vyjádření jedné absolventky tohoto kurzu:
Můj dojem z celého kurzu je rozhodně jen pozitivní. Ať už z praxe i z výuky v Praze, všude byli příjemní a ochotní lidé. Je škoda, že kurz trval tak krátkou dobu. Protože naše lektorka v Praze, paní Rosecká, je hrozně příjemný člověk, který svým chováním naučí spoustu věcí, proto bylo i pro mě učení s ní fajn a zvládla jsem ho.
                                            Andrea
Součástí kurzu pro pracovníky v sociálních službách je praxe. Naše klientky si zvolily praxi v péči o seniory. Při návštěvě jsme je zastihli v plné práci, ale v příjemné pohodě. Děkujeme Domu seniorů v Mnichovicích, Pečovatelské službě okresu Benešov a Farní charitě Nový Knín za jejich vlídné přijetí a ochotu pomoci jim poznat prostředí sociálních služeb.
 
Současně probíhají výběry klientů do dalšího již pátého běhu tohoto projektů. Znamená to, že už jsme se seznámily s některými novými klienty, se kterými se budeme setkávat již na začátku května. Věříme, že to bude stejně sympatická a akční skupina jako v předchozích bězích, těšíme se na ně.


Na praxi v peč. domě ve Voticích    Dúm seniorů v Mnichovicích    V přijímací kanceláři na praxi v domě seniorůBřezen 2014

Začínají nám rekvalifikační kurzy!
 Předcházely tomu dlouhé diskuse o tom, jaký kurz si zvolit. Někdo měl o vhodném kurzu jasnou představu již při vstupu do projektu, jiní váhali mezi dvěma kurzy, někdo zvažoval, jaké bude mít uplatnění a možnosti s absolvovaným kurzem. Dvě klientky zhodnotily realisticky svojí domácí situaci a vzhledem k péči o děti se do rekvalifikace nepřihlásily. V dalším vzdělávání v rekvalifikačních kurzech z celé jedenáctičlenné skupiny pokračuje tedy osm klientek. A jak si vybraly? Kurzy Masér, Účetnictví a Obsluha osobního počítače jsme obsadili vždy jednou klientkou. Dvě klientky si vybraly zajímavý kurz Pracovník grafického studia a tři navštěvují kurz Pracovník v sociálních službách. Všechny kurzy jsou vyučovány v Praze, takže jsme studovaly společně mapu Prahy a hledaly nejvhodnější spojení do míst výuky. Jako první začal kurs Masér, klientka Alena bude mít  absolvováno na konci března. Těšíme se na její zážitky a zkušenosti. Jako další se do kurzů zapojily klientky, které si zvolily Pracovníka v sociálních službách. Na konci března už začaly docházet na praxi do zvolených sociálních zařízení. Poslední březnový den začíná výuka pro klientku Václavu na kurzu Účetnictví. Dvě klientky, které si vybraly vzdělávání v kurzu Pracovník grafického studia, si musí na svůj vstup do školních lavic počkat až do druhé poloviny dubna. Všem klientkám přejeme zajímavé studium a hodně úspěchů při závěrečných zkouškách!
Všichni, kteří si kurz nevybrali nebo čekají na zahájení, v tomto období nezaháleli a aktivně se s chutí zapojili do hledání zaměstnání. Některé nabídky zaměstnavatelů jsme vyhledali v rámci individuálního poradenství, jiné klienti získali pomocí svých známých, motivační dopisy s životopisy jsou rozeslány… Zcela jistě přijdou v dohledné době hmatatelné úspěchy.Únor 2014

V únoru jsme se loučili s klienty třetího běhu. A upřímně přiznáváme, že se nám po některých bude hodně stýskat. Na druhou stranu máme přislíbeno, že nás někteří budou navštěvovat i nadále, aby daly zprávu o tom, jak se jim daří. Projekt ukončilo v samém závěru 3. běhu osm klientů, kteří ještě nenalezli zaměstnání. Někteří na závěrečné pohovory přicházeli s příslibem dalšího sjednaného pohovoru, někteří si odnášeli další kontakty na zaměstnavatele, ale někteří byli zklamaní, že ještě práci nemají. Ale všichni si jsou vědomi, že hledání práce je mnohdy běh na dlouhou trať, a že musí vytrvat. S optimismem a zdravým sebevědomím jde všechno lépe. Držíme všem palce!
3. únor byl prvním dnem v projektu Směr práce pro 13 klientů čtvrtého běhu. Naše očekávání z výběrů a informačních schůzek se vyplnila, opravdu je to velice zajímavá a sympatická skupinka, kterou nakonec tvoří 11 žen a 1 muž. Tento první den patřil seznámení se a úvodním informacím. Pak už jsme skočili rovnou do Bilanční diagnostiky. Většina klientů nevěděla, co přesně si mají pod tímto pojmem představit, zároveň se těšili, někteří i obávali. Ale už po prvním dnu s paní psycholožkou byli všichni pozitivně naladěni a se spoustou nových informací. Testy byly pro někoho malinko náročnější, ale to vše vyvážil pocit po závěrečném rozhovoru s paní psycholožkou, kdy všichni odcházeli se zprávou v ruce, s rozzářeným výrazem ve tváři a spokojení. Následovaly tři dny Minima pro život, klienty zajímaly otázky ze všech probíraných oblastí a zapojovali se svými zkušenostmi. V Právu se diskutovalo nejvíce o povinnostech zaměstnanců a pak o dobách pojištění potřebných k nároku na důchod. Finanční gramotnost přinesla řadě klientů vysvětlení osobního bankrotu, velmi živě i s příklady se diskutovalo o tzv. předváděcích akcích. Konkrétní příklady z praxe padaly k tématu rodinný rozpočet. Oblast ochrany životního prostředí a obzvlášť třídění odpadů byla pro klienty zajímavá, někdo se o to zajímá více, někdo méně. Ale přínosné bylo to, že dvě klientky se na závěr přiznaly, že díky naší prezentaci teď začnou doma s tříděním odpadů. Tak to je velký úspěch!
A teď už nezbývá než se vrhnout do rekvalifikačních kurzů, máme tentokrát široký záběr: Pracovník v sociálních službách, Obsluha osobního počítače, Účetnictví, Masér, Pracovník grafického studia.
Od března budeme mít první zaměstnanou klientku 4. běhu! Paní Lenka získala zaměstnání jako administrativní pracovnice ve zdejší nemocnici, již má podepsanou pracovní smlouvu, a to dokonce na dobu neurčitou. Přejeme jí mnoho pracovních úspěchů!
 
A jaké měli klienti dojmy například z Bilanční diagnostiky?
 
Bilanční diagnostika byla velmi zábavná a poučná. Paní psycholožka byla velmi příjemná, nejvíce mě bavilo povídání o typologii lidí, zejména názorné ukázky chování a zážitky s konkrétním typem člověka. Celkově jsem se na bilanční diagnostiku těšila, psychologii mám ráda a zajímalo mě, jaké výsledky mi z testů vyjdou. Testy byly zajímavé, náročné nebyly, pouze na čas. S vyhodnocením jsem spokojená, dalo by se říct až příjemně překvapená.
 Veronika
 
Když jsem vstupovala do projektu, neměla jsem o bilanční diagnostice ani tušení, nyní je to pro mě perfektní zkušenost. První den s paní psycholožkou byl fascinující zážitek, už jenom proto, že paní psycholožka mě velice „nakopla“ pozitivním směrem. Velmi se mi líbilo, jak poznáme podle mimiky a chování charakter člověka. Byla to pro mě přínosná zkušenost, že mohu díky výsledkům v závěrečné zprávě na sobě pracovat a učit se.
Katka
 
Práce s testy o Bil.diagnostice               O přestávce                       Diskuze při volbě rekvalifikace   

Leden 2014

 
Všech osm klientů třetího běhu vstoupilo do prvního měsíce nového roku optimisticky. Při individuálním poradenství je vidět, že k hledání práce přistupují stále s velkou motivací a pozitivním přístupem, věří, že se nabídka volných míst po začátku roku rozšíří a budou mít víc příležitostí uplatnit své kvality. Poslední měsíce na přelomu roku naši klienti označují jako „okurkovou sezonu“ v nabídkách práce.
 Klientka Lenka se hned na začátku roku zúčastnila dvou výběrových řízení, z toho jedno bylo na přeobsazení dotovaného místa v Praze. Bohužel neuspěla, ale již má v záloze další přijímací pohovor, bude se ucházet o místo v restauraci.
Další klienti se nyní více soustředí na hledání práce s pomocí svých známých. Většina se snaží shánět v přijatelné vzdálenosti od bydliště, protože až na výjimky nemohou dojíždět vlastním vozem. Paní Darja by také uvítala nabídku pracovního místa na částečný úvazek vzhledem k tomu, že musí pečovat o své dvě děti, taková místa se v nabídce vyskytují velmi vzácně.
Leden je pro ně předposlední měsíc, kdy se účastní projektu. Příští měsíc se s klienty budeme muset rozloučit.
Zároveň nás ale budou čekat klienti noví, bude začínat 4. běh. Během ledna proběhly výběry a informační schůzky, vypadá to velmi nadějně, myslíme si, že se můžeme opět těšit na hodně zajímavou a aktivní skupinu.
 

Prosinec 2013
 
Opět musíme zdůraznit, že ve 3. běhu v Benešově se nám sešla velmi aktivní skupina, kde jsou všichni motivovaní v hledání zaměstnání. V prosinci se ovšem nepodařilo nalézt práci žádnému z nich a tak do nového roku 2014 vstupujeme v počtu 8, z toho 4 ženy a 4 muži. Všichni z nich mají rozeslané aktuální životopisy u firem z okolí, někteří i v Praze, a čekají na pozvání k výběrovým řízením. Někteří z nich už v prosinci pracovní pohovory absolvovali. Ale všichni do jednoho věří, že už to nebude dlouho trvat a povede se jim nalézt odpovídající pracovní uplatnění. Například pan Petr už se těší, až bude moci použít svůj nový řidičský průkaz. Oslovuje firmy v průmyslových areálech umístěných směrem k Praze, kam se ale bez vlastní dopravy autem dříve nedostal. Vzhledem k tomu, že v těchto areálech je přece jen nabídka volných míst mnohem širší a rozmanitější, zvyšuje si pan Petr tímto své šance na trhu práce.
Blíží se Vánoce a tak se klienti kromě hledání práce začínají připravovat i na nejkrásnější svátky v roce, klientky nosí ochutnat napečené cukroví… Přejeme všem klientům veselé a pohodové Vánoce a do nového roku 2014 kromě zdraví a štěstí i to, aby sehnali zaměstnání, které by jim přinášelo uspokojení!


Listopad 2013

Při práci s klienty tohoto běhu je znát, že jsou aktivní a velmi motivovaní v hledání zaměstnání. Odpovídá tomu i počet úspěšných žadatelů o práci. Po třech měsících uplynulých od zahájení aktivit běhu je 5 klientů zaměstnáno. Neponechávají nic náhodě, využívají služeb individuálního poradenství, kdy jim můžeme pomoci radou, co s motivačním dopisem pro určitého zaměstnavatele, podpořit jejich sebevědomí a v neposlední řadě společně vyhledávat pracovní nabídky.
Svou účast v projektu ukončila paní Monika, která na začátku měsíce nastoupila do zaměstnání jako pomocný asistent pedagoga do mateřské školy. Nejen že se jedná o zaměstnání, po kterém toužila, ale navíc do této školky chodí i její malý syn. Ve školce je spokojená, podařilo se jí tímto velmi dobře skloubit zaměstnání s péčí o své malé děti. Velmi ocenila, že mohla využít našeho projektu, protože jí dodal odvahu k tomu, aby zaměstnavatele oslovila a nebála se nabídnout svoje kvality. A to i v oboru, pro který nemá kvalifikaci, ale ji velmi přitahuje. Riskla to a ejhle výhra! Věříme, že zaujala svým nadšením, chutí do práce a do dalšího vzdělávání. Paní Monice přejeme hodně radosti z její vysněné práce s dětmi!
Pan Petr v tomto měsíci docházel na kurz do autoškoly, aby získal řidičské oprávnění na řízení osobního automobilu. „Řidičák“ je pro něj velmi důležitý, protože bydlí v malé obci a spojení s Benešovem nebo Prahou sice existuje, ale není dostačující pro to, aby byl flexibilní vůči požadavkům na pracovní dobu a také se svými zájmy. Držíme palce při závěrečných zkouškách!
Opačný problém řeší klientka, která je zkušená řidička a auto je pro ni důležité. Její auto však neprošlo technickou kontrolou a teď nebude po nějakou dobu mít jinou možnost, než cestovat hromadnou dopravou.
Někteří klienti mají v jednání pracovní místa. Doufáme tedy, že prosinec přinese našim klientům další úspěchy!
 


Říjen 2013

Říjen byl pro klienty 2.běhu měsícem posledním, po který byli zařazeni do projektu. K 18. říjnu, kdy druhý běh projektu končí, jsme se rozloučili s posledními osmi klienty. Všichni stále aktivně shání zaměstnání. Tři z nich právě čeká informativní setkání se zaměstnanci firmy Bakker, tato firma bude otvírat v našem regionu nové logistické centrum. To představuje velkou příležitost i pro naše klienty. Další dvě klientky, paní Tamara a paní Dagmar nejpozději začátkem nového roku nastoupí do zaměstnání. Tamara bude pracovat v novinovém stánku, Dagmar ve strojírenské firmě v místě svého bydliště. Budeme s napětím očekávat zprávy od všech klientů, jak se jim daří a jaké mají novinky v hledání pracovního uplatnění. Samozřejmě držíme palce všem!
A co klienti 3.běhu? Pro ty měsíc říjen znamenal dojíždění do Prahy a vzdělávání v rekvalifikačních kurzech. Tomu předcházelo dlouhé přemýšlení a diskutování s ostatními klienty i s rodinou o tom, jaký kurz by byl nejvhodnější, který si vybrat. Nakonec si studium v rekvalifikačních kurzech zvolilo 7 klientů. Bylo to 3x Účetnictví, 2x Obsluha motorového a elektrického vozíku a 1x Obsluha osobního počítače a 1x Tvorba www stránek. Nakonec do rekvalifikace nastoupilo jen 6 klientů. Klientka, která se chtěla naučit vytvářet webové stránky, mezitím uspěla ve výběrovém řízení na pozici referent pro správu daní na Finančním úřadě pro hlavní město Prahu a nastoupila tedy do zaměstnání. Blahopřejeme k získání zajímavé práce a přejeme hodně úspěchů!
Kurz Účetnictví hodnotí jeho 3 absolventi jako náročný, obsáhlý, ale velmi kvalitní a přínosný. Všichni u závěrečné zkoušky velmi dobře uspěli. Hned po skončení kurzu klientka Petra získala zaměstnání na pozici marketingového specialisty. Velmi si pochvalovala, jak byla díky projektu připravena na pohovor, od motivačního dopisu přes životopis až k otázkám, které jí na pohovoru vůbec nepřekvapily a byla na ně důkladně nachystaná. Také gratulujeme a přejeme hodně štěstí v novém zaměstnání! Do dalšího měsíce s námi tedy vstupuje 9 klientů z původních třinácti.
 
A tady máme vyjádření jedné klientky k rekvalifikačnímu kurzu:
 
Absolvovala jsem rekvalifikační kurz Účetnictví. Kurz probíhal během 3 týdnů, výuka byla hodně intenzivní, ale zbyl čas i na procvičování. Celkově hodnotím kurz pozitivně, hodně jsme se naučili. Nevýhodou bylo, že v kurzu nebylo zahrnuto účetnictví na počítači, které v praxi všude požadují. Lektorka byla příjemná, trpělivá, vše pečlivě vysvětlovala, uváděla příklady z praxe. Uvítala jsem, že jsme dostali materiály, podle kterých lektorka přednášela, mohla jsem se sama doučit zameškanou látku (během kurzu jsem byla dvakrát na pohovoru). Kurz hodnotím přínosně, i když získané znalosti hned nepoužiji (podařilo se mi uspět při pohovoru), ale určitě se mi získané znalosti neztratí a budou se hodit v budoucnu.
                              Petra


Září 2013


Klienti druhého běhu v průběhu měsíce stále sledovali příležitosti k nalezení zaměstnání, absolvovali několik pohovorů. Jedna klientka má přislíbené pracovní místo od začátku příštího roku, druhá právě dostala nabídku na výpomoc ve firmě u příbuzného, oběma držíme palce, aby vše klaplo k jejich naprosté spokojenosti. Paní Tamara stále pokračuje v jednání k znovuobnovení živnosti, i když z úřadů v Praze nepřišla pozitivní zpráva, přesune své podnikání blíž k místu bydliště.
První školní den znamenal první den i v učebně pro klienty třetího běhu projektu. Sešla se velmi sympatická třináctičlenná skupina, převažují ženy, muži jsou pouze tři. Během aktivity Minimum pro život se mnozí z nich spřátelili a na všech bylo vidět, že z nich spadla obava z toho, co je v projektu čeká. Se zaujetím si předávali zkušenosti s hledáním práce, s tím, co je potkalo na pracovních pohovorech, velmi živě se diskutovalo o podvodných a podezřelých nabídkách zaměstnání. V rámci tématu Finanční gramotnost pro ně byla zajímavá část o rodinném rozpočtu ale i osobní bankrot a podomní prodej. V části Právo se velmi probírala kapitola o sociálním zabezpečení a pak také možnosti pracovat na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.
Během prvního týdne aktivit absolvovaly dvě klientky pracovní pohovor a obě s velkým úspěchem, byly přijaty. První klientka získala zaměstnání v obchodním domě IKEA, měla z toho ohromnou radost, protože je to její vysněný zaměstnavatel, velmi toužila pracovat právě tam. Další klientka hledala už delší dobu uplatnění v oboru kvality mléka a mlékárenských výrobků, kde pracovala a měla bohaté zkušenosti, které by bylo škoda nevyužít. Neztratila trpělivost a odhodlání najít  práci ve svém oboru a povedlo se, nastupuje do známé mlékárny. Oběma přejeme hodně pracovních úspěchů!
Z Bilanční diagnostiky měli někteří trošku obavy, protože si nedovedli představit, co je čeká, ale zároveň byli zvědaví. Obavy hned první den rozptýlila paní psycholožka Brichová svým milým a vstřícným přístupem. Některé diagnostické testy byly pro mnohé obtížnější, ale vše to vyvážil dobrý pocit při čtení závěrečné zprávy. 
Od října většina zahájí své další vzdělávání v rekvalifikačních kurzech. Vybrali si tyto obory: Obsluha osobního počítače, Účetnictví, Obsluha motorového a elektrického vozíku a Tvorba www stránek.
Zde uvádíme některá očekávání a zhodnocení aktivit, které klienti absolvovali v prvním měsíci projektu.
 
„Od tohoto projektu očekávám, že se dozvím hodně nových informací, naučím se novým věcem, poznám nové lidi, poslechnu si zkušenosti ostatních. A také si částečně splním svůj sen, budu účetní.“
                              Lenka
 
„Osobně mě během prvního týdne nejvíce zaujalo téma o podnikání. Jelikož jsem byl vždy zaměstnanec a nikoliv OSVČ, informace z tohoto směru mě celkem zaujaly, taktéž byly pro mě přínosem názory kolegů z kurzu, kteří s podnikáním mají zkušenosti. Z ostatních témat již nějaké zkušenosti mám z mého předchozího zaměstnání, nicméně bylo pro mě velmi přínosné si je oživit a doplnit.“
                              Aleš
 
„Bilanční diagnostika byla určitě přínosná. Závěrečnou zprávu od paní psycholožky si určitě budu brát s sebou na pohovory a případně předložím zaměstnavateli. Testy byly časově náročné, ale všechny moc zajímavé. Výsledky odpovídají skutečnosti. Člověk si pak uvědomí, jaké jsou jeho silné a slabé stránky, co by mohl využít jako přednost a na čem je naopak nutné zapracovat a co zlepšit. Paní psycholožka byla moc milá a její povídání se hezky poslouchalo.“
                              Petra

Do učebny nám krásně svítí slunce            Paní Monika vyrábí se svými dětmi krásné výrobky.
                                                                            Zajistila si zaměstnání v mateřské školce, kam bude brzy nastupovat


SRPEN 2013

Klienti 2. běhu během srpna prázdninově relaxovali a nabírali síly, ale i aktivně hledali pracovní uplatnění. To se povedlo paní Zdeňce, která od září začíná pracovat, po letech se vrací do oboru strojírenství, ve kterém se vyučila. Je to výborná zpráva, gratulujeme a přejeme hodně úspěchů! S paní Monikou jsme se tento měsíc také viděly naposledy, stěhuje se do Prahy a bude si zaměstnání hledat tam, kde určitě bude mít více možností. Paní Tamara zvažuje návrat k podnikání, čekáme na výsledek jednání s úřady. Vše ale neprobíhalo tak hladce, jedna z našich klientek podstoupila akutní operaci, ale nyní je už zpět v dobré formě a opět optimisticky naladěná a připravená opět aktivně vyhledávat zaměstnání.
Celá skupina je stále v pozitivním rozpoložení, všichni s nadšením vzpomínají na rekvalifikační kurzy a doufají, že s novými znalostmi najdou uplatnění.
V září bude projekt pokračovat dalším během, takže v srpnu proběhly ještě doplňující informační schůzky pro nové klienty a na začátku měsíce se budeme těšit na setkání s nimi.
 


ĆERVENEC 2013

V prvním červencovém měsíci jsme se rozloučily s klienty 1. Běhu, čas uplynul v tomto případě opravdu jak voda… Celkově lze konstatovat, že tento běh byl skvělý a výjimečný, sešla se nám parta velmi aktivních, převážně mladých lidí. Velmi rády budeme na ně vzpomínat, téměř každý z nich byl velice silnou osobností. Byla radost s nimi trávit jak výuku, tak i vlastní poradenství, protože jsme se vzájemně obohacovali. I jindy tak strohá statistická čísla jsou v tomto případě velmi pozitivní – ze 12 klientů máme 7 lidí zaměstnáno! Tato čísla hovoří zcela jasně ve prospěch tohoto projektu.
Ti šťastnější z nich již pilně pracují a dle našich informací jsou na svých nových pracovních pozicích spokojeni. Velmi jim to přejeme a věříme, že projdou bez úhony všemi úskalími a pevně v nových zaměstnáních zakotví. Ostatní situaci nevzdávají a neustále aktivně vyhledávají jiné možnosti svého uplatnění na trhu práce. I na trhu práce se bohužel projevuje „okurková sezóna“ a také přibyla část uchazečů z řad čerstvých absolventů škol, kteří nebyli přijati ke studiu na vysokých školách. Paní Michaele přejeme brzké uzdravení a věříme, že brzy poté se uplatní v profesi účetní, která by ji bavila i naplňovala. Velmi milé je i to zjištění, že naše klienty povzbuzují jejich rodiny, jako tomu bývá na některých soutěžních kláních.  Přejeme tedy všem, aby byli šťastni i spokojeni jak v nové práci, tak i ve svých skvělých rodinách.

Ve druhém běhu projektu to vypadá, že klienti po úspěšném absolvování rekvalifikačních kurzů nabírají síly a možná hledají momentálně i správný „směr“… Nicméně i tady máme zřetelný úspěch – máme již 4 klienty zaměstnány. I zde jsou zastoupeni velmi aktivní a sympatičtí lidé s krásnými zájmy, ať se již jedná o sport či kulturu. Velmi výraznými osobnostmi jsou zejména dámy, které se daly na kariéru v sociální sféře, domníváme se, že velmi brzy najdou nová uplatnění. Paní Marie si osvěžila na rekvalifikacích svoje znalosti z oboru účetnictví a dále je rozvíjí samostudiem. Ostatní klienti si opakují jazykové znalosti, PC dovednosti, aktivně oslovují firmy i potencionální zaměstnavatele. Všichni pak pracují i na zvýšení své „kondičky“, ať již formou cyklistiky, pěší turistiky, ale i vzorovým zahradničením. Jsme velmi rády, že jsou takto pozitivně naladěni a doufáme, že jim tento elán dlouho vydrží a léto jim přinese nejen sluníčko, ale i novou práci.
Na závěr připojujeme dopis paní Marie, který nás velmi potěšil:
Dobrý den, v termínu 27.5. - 27.6. 2013 jsem absolvovala rekvalifikační kurs pracovník v sociálních službách. Lektorkou byla p. Dagmar Rosecká. Je to vstřícný, praktický a přímý člověk. Její výklad byl profesionální a přesto velmi lidský. Přinesl mi kromě nových odborných informací i ty ostatní - zamyšlení se nad otázkou života, jeho kvalitního prožití a důstojného stáří. Po ukončení kurzu jsem začala pracovat v Domově seniorů ve Vojkově jako aktivizační pracovnice a mohu s určitostí říci, že setkání s paní Dagmar bylo a stále je pro mě velikým přínosem, využívám hodně toho, co nám předala. Děkuji za získané znalosti.            Marie
 
ČERVEN 2013
 
V předprázdninovém měsíci červnu v 1.běhu projektu ukončily svou účast dvě klientky. Jedna z nich nastupuje na nově vzniklé dotované místo jako vedoucí obchodu s dárky. Má znalosti a zkušenosti s tvorbou interiérů a aranžováním. Gratulujeme jí k tomu a věříme, že ji tato práce bude opravdu těšit a s krásnými výrobky pro radost z tohoto obchůdku bude lidem zpříjemňovat dny. Druhá klientka ukončila projekt ze zdravotních důvodů. Přejeme jí, aby se jí upevnilo zdraví a zároveň i hodně štěstí při hledání nového zaměstnání, které by ji naplňovalo.
Ostatní velmi intenzivně oslovují potenciální budoucí zaměstnavatele, konzultují s námi možnosti svého uplatnění, ve spolupráci s námi upravují CV i motivační dopisy. Velmi jim přejeme, aby se toto úsilí zúročilo a aby i oni získali již brzy novou práci. Důležité je zjištění, že i přes dočasné nezdary na pohovorech či jednáních, nikdo z nich se nevzdává a zůstávají pozitivně naladěni.
 
I ve druhém běhu projektu se nám daří – i zde máme další 2 klienty zaměstnány! Pan Jaroslav získal zcela neočekávaně novou práci a dal jí prioritu před plánovaným rekvalifikačnímu kurzem, kterým si chtěl osvěžit trochu zapomenuté znalosti i dovednosti v oblasti IT. Nebyla to pro něj lehká volba, ale naprosto respektujeme jeho konečné rozhodnutí. Získat v dnešní době práci je opravdu nelehká úloha. I jemu blahopřejeme a spolu s jeho kolegy i kolegyněmi mu přejeme, aby se mu na novém pracovišti dařilo a měl kolem sebe dobrý kolektiv. Paní Marie nyní po absolvování rekvalifikačního kurzu Pracovník v sociálních službách nastupuje od července do Domova seniorů Vojkov. S chutí se pouští do úplně jiného oboru, než dosud pracovala. Domov je ve Vojkově umístěn v prostorách renesančního zámku a k areálu patří také nádherný zámecký park. Ze srdce jí přejeme, aby ji tato nová práce naplňovala a svoji precizností si brzy získala důvěru klientů i kolegů.
Ostatní kolegové ve 2.běhu pilně v průběhu měsíce studovali v rekvalifikačních kurzech a ke konci tohoto měsíce obdrželi Osvědčení o absolvování. Paní Marie a pan Lukáš úspěšně zvládli kurz „Účetnictví“, paní Marie, paní Jana i paní Zdeňka pak kurz „Pracovník v sociálních službách“.  Obsluhu osobního počítače absolvovali pan František a paní Tamara a jako poslední ukončil proces vzdělávání pan Michael v kurzu „Tvorba www stránek“.
I oni intenzivně shánějí možnost nového uplatnění, monitorují trh práce a pravidelně sledují denní nabídku pracovních portálů. V rámci individuálních poradenství si zpracovali nebo zcela přepracovali CV a pomáháme jim vytvářet motivační dopisy.
 
Zde uvádíme několik hodnocení rekvalifikačních kurzů od našich klientů:
 
Kurz probíhal v příjemném prostředí s odbornou lektorkou, vstřícným a ochotným personálem. Z mého pohledu je výhodou snadná dostupnost. Velmi pozitivně hodnotím i skutečnost, že při první hodině výuky jsme obdrželi podklady, které bychom mohli využit i v novém zaměstnání v rámci účetní praxe.“                                                        Lukáš
 
Kurz účetnictví byl pro mne poměrně náročný. Jak z časového hlediska, neboť jsem cestovala ze vzdálenějšího místa, tak i ze spousty informací. Domnívám se, že mi velice pomohl. Skutečně jsem se naučila se v tomto oboru orientovat, osvěžila jsem si znalosti i vědomosti, dozvěděla se novinky. Z tohoto důvodu jej hodnotím velice kladně“.          Marie

KVĚTEN 2013
V krásném měsíci máji se nám ve středisku velmi dařilo – doufáme, že celkem 5 klientů bude od počátku června zaměstnáno! Tři z tohoto počtu mají prostřednictvím svých budoucích zaměstnavatelů podanou žádost o dotovaná nově vytvořená pracovní místa. Paní Barbora by měla nastoupit jako referentka vzdělávacích projektů, paní Ilona jako asistentka do stavební firmy a pan Jakub jako servisní technik. Dva další klienti byli odměněni za své úsilí. Paní Jolaně se podařilo uspět při výběrovém řízení na první pokus (!) a paní Veronika se vrací ke své původní profesi, nastupuje jako cukrářka do velmi vyhlášené cukrárny v našem městě. Všem výše uvedeným klientům gratulujeme a ze srdce jim přejeme, aby byli na nových postech spokojení a velmi rychle se zapracovali a také aby měli kolem sebe výborný kolektiv.
Paní Leona má rozjednáno dotované místo vedoucí prodejny s dárkovými předměty. Se zbylými klienty, kteří velmi intenzivně hledají nové zaměstnání, inspirováni úspěchy svých kolegyň i kolegů, jsme neustále v kontaktu a pomáháme jim v monitoringu trhu práce a jednak s úpravami CV i motivačních dopisů na jednotlivá výběrová řízení.
V polovině měsíce jsme rovněž blahopřály dvěma klientům, kteří úspěšně absolvovali nejdelší rekvalifikační kurz v rámci projektu „Kominík“.
Na začátku měsíce začal 2. běh projektu a musíme konstatovat, že tu opět máme výborný kolektiv sympatických 14 lidí různých věkových kategorií. Dle stanoveného harmonogramu probíhala výuka, zahrnující bloky Minimum pro život a Bilanční diagnostiku. Podobně jako v předešlém běhu, byla velmi kladně hodnocena Bilanční diagnostika. Bilanční diagnostika se zaměřuje na zjištění profesní orientace klientů. Někteří se s psychologickými testy setkali poprvé v životě a velmi je tato metoda zaujala. Pohovory s erudovanou paní psycholožkou byly pak pro ně více než přínosem. Po ukončení výuky někteří z klientů již nastoupili do rekvalifikačních kurzů, jiní nastupují v prvních týdnech června. Všem jim přejeme, aby se jim tam líbilo, aby kurzy byly pro ně velmi přínosné a navýšení kvalifikace jim poté přineslo úspěch na trhu práce. Jedna klientka musila od plánu absolvovat rekvalifikační kurz ustoupit, podařilo se jí totiž sehnat od počátku června zaměstnání. Nastupuje do mezinárodní sázkové kanceláře, kde působila již dříve, jako operátorka. Gratulujeme!
 
 Zde uvádíme několik názorů našich klientů, z jakého důvodu vstupovali do tohoto projektu:
 „Do kurzu jsem vstupovala s velkými rozpaky, ale zároveň i očekáváním. Vše zatím předčilo to, co jsem očekávala. Všichni pracovníci jsou velice vstřícní a ochotní. Domnívám se, že se zde dozvídám spoustu užitečných věcí – jak vypracovat co nejlépe CV i motivační dopis, novinky v pracovněprávní oblasti, swot analýzu, atp.“       Marie
 
„Do kurzu jsem se přihlásila z důvodu své dlouhodobé nezaměstnanosti. Po marných pokusech hledání práce jsem se snažila najít i jiné možnosti. Z kurzu mám velmi dobrý pocit – setkala jsem se tu s lidmi, kteří mají stejný problém. Program mi vyhovuje, lektorky jsou příjemné svým vystupováním. Bilanční diagnostiku hodnotím jako velice užitečnou, byla pro mne velkým přínosem a pomohla mi v dalším rozhodování ohledně nejvhodnějšího nového zaměstnání“.       Marie
 
Velice jsem uvítal možnost účasti na tomto projektu, zaujal mne zejména program a možnost rekvalifikačních kurzů, jejichž náklady jsou hrazeny. Úroveň i rozsah projektu předčil moje očekávání a jsem doposud velice mile překvapen jak úrovní samotného programu, tak i jeho dodržováním v plánovaném rozsahu. Kvituji s povděkem trpělivou práci všech lektorů při Úvodním modulu i následném Minimu pro život. Velice mne zaujala Swot analýza a praktické zpracování CV i motivačního dopisu. Všechny přednášky i pohovory byly velmi přínosné a určitě mi pomohou k získání nové práce.“         František

     Duben 2013

V konečně jarním měsíci máme na rekvalifikačních kurzech již jen dva klienty, oba jsou v kurzu Kominík a těší se, až zdárně i oni vykonají závěrečnou zkoušku. Tento kurz je náš nejdelší, trvá 52 dní. Ačkoliv ještě kominíci nemají kurz za sebou, už teď se jim doslova hrnou nabídky na zaměstnání. Ostatní posluchači již své kurzy absolvovali, pouze 2 klientky ze zdravotních důvodů nemohly vybrané kurzy dokončit. Úspěšné absolventy máme v rekvalifikačních kurzech Obsluha osobního počítače, Tvorba www stránek a Pracovník v sociálních službách. Klienti se teď soustředili především na své studium v kurzech, nyní se vrací ke svému úsilí najít pro sebe co nejlepší pracovní uplatnění.

Pan Miroslav se rozhodl znovu zahájit podnikání. Je velmi šikovný a zručný ve zlatnickém řemesle. Kolegyni dokázal vyrobit druhou náušnici do páru, kterou kdysi ztratila. Věříme, že ve svém podnikání bude úspěšný. I pan Jan uvažuje o podnikání. Chce si rozšířit živnostenský list a rád by byl prospěšný  ve firmě svého otce, třeba jako obchodní zástupce. Zároveň zvažuje poradenskou činnost pro sportovní organizace. Navíc má svoji vysněnou dráhu – a to pracovat na poli trenéra v motocyklovém sportu. Paní Veronika se pravděpodobně brzy vrátí ke své původní profesi cukrářky. Přejeme jí, aby vše co nejdříve bylo úspěšně vyřešeno.

Velkou výhodou projektu je možnost čerpání dotace na mzdové náklady nově vzniklých pracovních míst. Jsme nyní v jednání s několika zaměstnavateli, kteří by rádi této možnosti využili a naše klienty zaměstnali. Předpokládáme, že v tomto měsíci budeme předkládat ke schválení tři žádosti o dotace. Půjde o asistentské a administrativní práce ve vzdělávací a stavební firmě, třetí žádost bude podána na pracovní pozici servisního technika automatizačních technologií.

Ostatní klienti pilně oslovují firmy i podniky, rozesílají CV i motivační dopisy, oslovují osobně různé zaměstnavatele v rámci okresu i v Praze a okolí, účastní se výběrových řízení. Snažíme se jim vždy poradit i pomoci při aktualizaci průvodních dopisů, procházíme s nimi nabídky profesí na pracovních portálech.

Každý z klientů si během aktivit projektu mohl ujasnit své profesní směřování nejen vzhledem ke svým kvalifikačním předpokladům a dosavadním pracovním zkušenostem, ale také podle toho, co ho baví a jaké má koníčky. Tak například paní Iveta je ve svém volném čase nadšený zahradník, dokonce umí i prořezávat stromy a keře. Bylo by prima, kdyby jí vyšla možnost pracovat v oblasti údržby zeleně, třeba na referentské pozici městského úřadu. Paní Leoně bychom přály, aby jí brzy vyšla práce v oblasti interiérového designu nebo zahradní architektuře, ve kterých by zúročila svoje bohaté vědomosti, zkušenosti i estetické cítění.
 
Ještě několik postřehů klientů k rekvalifikačním kurzům:

„Kurz Obsluha osobního počítače hodnotím velice kladně a vidím ho jako přínosný. Lektor p. Karel Mrázek ml. vedl kurz naprosto výborně, dokázal zaujmout. Hovořil srozumitelně a jasně, byl trpělivý a přátelský. Jeho hodiny byly přehledné a navazující na sebe, takže nebylo třeba se doma více učit.“    
                                                                             Leona


„Rekvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách hodnotím velmi pozitivně. Lektorka pí. D. Rosecká je člověk „na svém místě“. Její výklad byl kvalifikovaný, prokládaný osobními zkušenostmi, takže byl velmi srozumitelný a záživný. Náplně jednotlivých dnů byly ucelené a navazovaly na sebe. Paní Rosecká je velmi srdečná a trpělivá. Její výklad zaujal natolik, že nám vše snadno utkvělo v paměti.“                                                          Barbora
Březen 2013

 
V prvním jarním měsíci naši klienti pilně dojížděli za vzděláváním do Prahy – absolvováním rekvalifikačních kurzů v jimi zvolených oborech. Již v polovině měsíce jsme blahopřáli k úspěšnému vykonání závěrečných zkoušek prvním čtyřem posluchačům RK „Obsluha počítače“. Byli spokojení, že mají výuku „šťastně za sebou“. Pana Miroslava to navíc inspirovalo, že začal přemýšlet o znovuobnovení činnosti podnikání. Paní Veronika úspěšným vykonáním zkoušky velmi posílila svou sebejistotu pro uplatnění na trhu práce a zároveň si uvědomila, že by se mohla uplatnit i v jiném oboru, nežli doposud pracovala. I pro paní Ilonu byl tento kurz přínosem, rovněž si uvědomila rozšířenou volbu při hledání nového zaměstnání. Paní Iveta se pak přestala počítače jako takového obávat, zjistila, že je velmi dobrým pomocníkem v každodenním životě, ať již v pracovním procesu nebo i v domácnosti.
Dalšími úspěšnými absolventy pak byli slečna Monika i paní Leona, kterým kurz rozšířil dané znalosti z oblasti IT a pan Jan, který se přihlásil na tvorbu webových stránek. Počítače jsou jeho koníčkem, tvorbu stránek si rovnou vyzkouší v jejich rodinné firmě, už se na to moc těší.
Jinak všichni pilně rozesílají CV, oslovují různé zaměstnavatele i firmy, snaží se nalézt co nejdříve nové zaměstnání. Před Velikonocemi se u nás sešli po malých skupinkách, diskutovalo se o kurzech, o nabídkách práce, horečně se dávaly dohromady podklady pro vyúčtování jízdného.
Několik názorů našich klientů:
„Tento kurz byl pro mne velkou motivací. Měli jsme možnost nastoupit na rekvalifikační kurzy, což si myslím, že je velmi dobrá aktivita pro rozšíření našich zkušeností a znalostí. Jsem velmi ráda, že jsem tento projekt mohla absolvovat, poznala jsem zde nové lidi a získala nové poznatky, které nyní budu moci použít v životě“. Monika
„Z kurzu mám velice dobrý pocit, probíraná témata nám ukázala cestu, kterou bychom se měli ubírat, jak v osobním životě, tak i nám velice podrobně přiblížila problematiku uchazeče o zaměstnání.“   Miroslav
 
Přejeme všem klientům krásné Velikonoce!
Dagmar Hálová, individuální poradce
Únor 2013
V měsíci únoru 2013 jsme úspěšně zahájili  1. běh projektu Směr práce.
O účast na tomto projektu byl v našem okrese poměrně velký zájem, na zahájení se nám pak sešlo 12 velmi milých lidí různých věkových kategorií. Výuka probíhala dle stanoveného harmonogramu a zahrnovala bloky: Vstupní modul, Minimum pro život, Základy živnostenského podnikání, Finanční gramotnost, Bilanční diagnostiku a Udržitelný rozvoj. V Bilanční diagnostice měli posluchači možnost na základě testů i pohovorů s psychologem ujasnit si svoje směřování, zjistit svá slabá místa a dále po této diagnostice se rovněž snadněji rozhodovali, zda budou dále studovat v rekvalifikačním kurzu a který obor by byl pro ně nejvhodnější.
Zde uvádíme několik názorů našich klientů, z jakého důvodu vstupovali do tohoto projektu:

„Od projektu očekávám nové zkušenosti, rady, možnosti, jak získat nové pracovní místo, kde je hledat, jak správně napsat životopis i motivační dopis, jak se správně prezentovat při pohovoru.“                    Leona

„Od tohoto projektu očekávám hlavně možnost rekvalifikace a tím i snazší následné uplatnění na trhu práce, dále bych ráda získala doplňující znalosti z oblasti pracovně-právních vztahů!“                            Jolana

„Do projektu jsem vstoupila, protože mám málo pracovních zkušeností, co se týká práce i praxe. Od projektu očekávám, že získám více pracovních zkušeností, znalostí a možnost absolvovat rekvalifikaci.“                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Monika

„Do projektu jsem vstoupil s nadějí snadnějšího nalezení zaměstnání. Po absolvování rekvalifikačního kurzu se budu moci hlásit i na pozice, na které jsem doposud neměl kvalifikaci. Seznámím se také s tím, jak účinně hledat zaměstnání, jak vyhotovit kvalitně svůj životopis, jak se účinně prezentovat při ucházení o zaměstnání.“                                                                                                                                                                Miroslav

„Do projektu jsem se přihlásil z důvodu rozšířit si své znalosti a zdokonalit se v oboru, o který mám zájem. Poznat nové lidi a třeba se ponaučit z různých chyb, co kdo udělal. Zjistit, co a jak máme dělat správně na pohovorech, jak máme posílat životopisy a další zajímavé věci.“                                                                                                                                                                                                                                                     Jan

Koncem února naši klienti pokračují v další etapě projektu – v rekvalifikačních kurzech. Všichni velmi oceňovali krom jiné přínosné výuky Bilanční diagnostiku, která jim pomohla – jejich slovy řečeno – „najít sama sebe“.  Dva klienti nastoupí na rekvalifikační kurz Kominík, přejeme jim, ať jim tato profese přinese opravdu štěstí, tolik tradičně  spojené s kominíky v lidském podvědomí i v literatuře. Ostatní se školí v oblasti IT, účetnictví i tolik potřebné sociální sféře. Máme velkou radost z toho, že tyto aktivity jsou pro naše klienty dle jejich mínění prospěšné a že budou své zkušenosti sdělovat dál svým přátelům i známým. Přejeme jim, aby úspěšně všichni tyto kurzy absolvovali a aby jim tato zkušenost pomohla brzy získat novou práci.
A jak naši klienti hodnotí své dosavadní působen v projektu?

Tento kurz byl pro mne motivační a povzbuzující. Velmi přátelská společnost účastníků i lektorů, kteří jsou navíc velmi ochotní i za rámec kurzu. Díky informacím jsem si rozšířila možnosti uplatnění pracovní i osobní. Kurz byl pro mne dobrý i v pozvolném přechodu z několikaměsíčního „nicnedělání“ doma v aktivní život ve společnosti, potažmo pak i v zaměstnání“                                                                                                   Barbora

„Myslím si, že tento kurz je velice dobrý a přínosný zejména pro absolventy a lidi s minimem zkušeností v oblasti pracovního trhu. Důležitou součástí tohoto kurzu je i Bilanční diagnostika, kterou každý z nás jistě přivítal. Ráda bych poděkovala lektorkám kurzu i paní psycholožce za perfektní lidský přístup a srozumitelný výklad.“                                                                                                                                                             Jolana

„Tento kurz byl zajímavý v tom, že jsem se zde dozvěděl nové informace, týkající se pracovního trhu, ale i o mé osobě. Oceňuji, že jsem si zde mohl vyzkoušet různé testy, které se používají při přijímacích pohovorech do zaměstnání, ale i další testy, které mi pomohou lépe poznat sebe samotného. Rád bych i poděkoval za lidský přístup ze strany ze strany poradkyň a vlídné prostředí.“                                                        Jakub
„Projekt je pro mne přes počáteční nedůvěru přínosem. Nejen, že jsem poznala nové lidi, ale hlavně jsem získala spoustu informací, důležitých při hledání práce. Velmi oceňuji práci lektorek pro jejich trpělivost a vstřícnost.“                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Iveta