Pokud na těchto stránkách ve vašem prohlížeči nevypnete AdBlocker Plus, tak se obsah nebude zobrazovat správně, protože jsou zablokovány některé důležité funkce pro správné fungování stránek. Po vypnutí znovu načtěte stránku.

OK

Kutná Hora

prosinec
 
Jsme na konci projektu, nutno říci úspěšného projektu. Prospěšný především pro mladé, ale rovněž nezanedbatelné  pro organizace, kde praxe probíhaly. Mimo Kláru, která se zranila v době podpisu nových pracovních smluv (a tak o ni tedy zatím přišla), nenastoupily do zaměstnání dvě klientky. I když Anetu bych neměl počítat, ta hned věděla, že od 1.ledna má smlouvu. Jen ty peníze! Organizace jsou na vině, že nemohla jít hned. Takže práci hledáme společně s Alenou. Poslední pohovory situaci nezměnily. Snad to bude lepší po novém roce. Nenapínavější to měla, ale Šárka. Ta 30.11. ve 14 hodin skončila a v 16 hodin to bylo úplně jinak! 1.12. nastupovala na pracovní smlouvu. I takový je život. Jinak prosinec zpestřily i vánoční svátky - je pěkné, že jsme na sebe hned nezapomněli.
Všem přeji, co nejvíce spokojenosti a radosti v nastávajícím novém roce.  Ladislav Hynek
 

LISTOPAD
Zhodnocení celého mého pobytu v projektu vidím jako velice přínosný. Určitě jsem ráda, že jsem mohla být jeho součástí. Naučila jsem se spoustu nových věcí, našla velice přátelský kolektiv a novou práci. Od ledna 2013 zde budu nastupovat.“ A Aneta dál pokračuje: „ v dnešní době je pro mladé lidi těžké najít práci, protože jsou bez praxe, kterou téměř na všech místech chtějí. Proto jsem ráda, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit a byla mi tato šance dána“. Alena konstatuje: „Chci říci, že tento projekt je velice přínosný. Pomohl mi vyzkoušet si práci, ke které bych se bez potřebných praxí a zkušenosti sama nikdy nedostala. Chci tímto také poděkovat za mé zařazení do tohoto projektu“.
Musím vzpomenout při této příležitosti na Kláru, které na stole ležela následná pracovní smlouva, která se ovšem nenaplní. crying Stačilo několik vteřin a Klára končí pracovní praxi v nemocnici s velmi vážným zraněním při autonehodě. Tady nezbývá než ji přát, aby byla silná a vzniklou situaci spolu s lékaři zvládla a v čase se uzdravila. yes
Někteří z praktikantů budou pokračovat v tom, co se naučili, další si našli zaměstnání. Přání ať se Vám daří a práce zůstane co nejdéle. Těm co musí ještě hledat, přeji, ať to netrvá dlouho. Všem přeji hodně úspěchu, zdraví, pohodu a spokojenost.

ŘÍJEN
Že projekt, byť už teď jen pracovní praxe je prospěšný a potřebný pro vzdělané mladé se mi opět potvrzuje. Alena přeobsazovala na Okresním soudě. Učení a dalších nároků na práci tam je víc než dost, a tak se musela velice snažit, zvláště pak, když onemocněla spolupracovnice a ona šla ke konkrétní soudkyni. Jak sama říká: „Než jsem si na to zvykla, bylo toho na mě hodně. Vytvořila jsem si ale systém, takže to vše zvládám v klidu.“ Práce ji baví, ráda by zůstala. Ono i kladné hodnocení od soudkyně hodně znamená.  Že je jinačí a že se mění, potvrzuji z osobních jednání.
Také ji a ostatní praktikanty čeká poslední měsíc praxe a hledání co dál. Okres má neslavné prvenství v počtu nezaměstnaných, pokud se už nějaké výběrové řízení koná, sejde se tak 30 – 80 zájemců. Čeká nás perný měsíc, nikdo nechce do evidence. Držím palce a hledám s nimi. yes
                                                       Ladislav Hynek

ZÁŘÍ
Další měsíc a máme tady zase změnu, na studia odchází Míša. Chce to zkusit nultým ročníkem a pak konečně celou Vysokou. Nezbývá než ji přát, aby vše zvládla dobře a dařilo se jí. Její nepřítomnost, zvláště když už na zbývající dva měsíce nikdo nepřijde, nesou složitěji na živnostenském úřadu, kde tu chvíli byla. Sama pak i tuto krátkou dobu hodnotí pozitivně, je obohacena o další poznatky, něco se dál naučila.
S ostatními praktikanty teď řešíme intenzivněji co dál za ty dva měsíce. Ono to zrovna s nabídkou vhodného zaměstnání není nejlepší. Velká je snaha, aby si praktikanty nechaly jednotlivé organizace a tak budeme mít společně spoustu práce.

SRPEN
Srpen, další letní měsíc, někteří si berou dovolenou, většina přitom řeší co dál po praxi. Svoji situaci si vyřešila Iveta, která obstála při pracovním pohovoru. A tak už je na jiném pracovišti a co napsala k účasti v projektu. „Do projektu jsem vstupovala s očekáváním, že dostanu na jeden rok práci. Což se splnilo. Netušila jsem ovšem, že získám ještě mnohem více zkušeností. Nejvíce bych chtěla vyzdvihnout paní Senohrábkovou a pana Hynka. Paní Senohrábková mi při vstupním modulu dala velkou a dobrou přípravu na pracovní pohovory. Díky ní jsem také odhalila své silné a slabé stránky. Ani jsem netušila, že právě mé klady a zápory mohou být rozhodující při pracovním pohovoru. S panem Hynkem byla radost spolupracovat. Je velmi milé pracovat pro člověka, pro kterého není nic problém. Hodně mi pomohl právě při závěru mého působení v projektu. Za což mu patří velký dík. Ale to nejdůležitější, co jsem v projektu získala, byla pracovní praxe. Asi bych to nikdy nepřiznala, kdybych si v červenci nezačala znovu hledat nové zaměstnání a právě mé působení v projektu mi hodně pomohlo a já práci získala. Proto svým vrstevníkům absolventům srdečně doporučuji tento projekt Praxe je začátek. Myslím si, že bez pomoci si absolvent v dnešní době práci velmi těžko sežene. Proto je milé potkat odborníky, kteří nám v začátku ochotně pomohou“. Co víc dodat, jen ať se Ivetě na novém místě daří, ať je spokojená. Přeji hodně úspěchů.
ČERVENEC
Červenec prázdninový měsíc, také naše praktikantky si také průběžně vybírají dovolenou. Přitom dál sledují pozornost vývoji na trhu práce, on ten čas přeci jen letí a ne všechny mají, nebo budou mít možnost zůstat natrvalo. Tak jich bylo několik na pracovních pohovorech, úspěšná zatím byla Iveta a tak v projektu končí. Nezbývá než ji přát vše nejlepší, aby se ji dařilo. Ještě takový dovětek, na přiděleném pracovišti nesou její odchod velice těžce, ale takový je život. S ostatními se budeme dál pokoušet o štěstí, ono to opravdu není jednoduché, okres má jednu z nejvyšší nezaměstnanosti. Na Okresním soudě v Kutné Hoře po odchodu Petry nezůstalo místo ani chvíli volné, ve spolupráci s Kop Úřadu práce v Kutné Hoře byla vybraná Alena. A jak první dny vidí ona, první den jsem měla trochu strach, ale zároveň jsem byla zvědavá, co se bude dít. Po proškolení a seznámení se s úřadem, jsem byla uvedena do své kanceláře. Tam už pracuje Eliška, která mne postupně zaučuje, tak jsem začala od toho nejlehčího, postupně toho je víc a víc, musí se hlavně dávat pozor na chyby.  Nyní se už zde cítím výrazně lépe, i když se denně učím, ono to ani jinak nejde. Pracovní prostředí je zde pěkné, a práce mne baví. Tak ať se daří. 

ČERVEN
V průběhu měsíce získala svoje zaměstnání Petra a tak ukončila svoji účast v projektu. Na Okresním soudě v Kutné Hoře si vedla velice dobře, naučila se spoustu užitečné práce, získala zkušenosti. Když jsem se na ní ptal u nadřízených, hodnocení bylo velice pěkné. Věřím, že některé zkušenosti využije v nové firmě, navíc tam bude potřebovat znalosti němčiny. Proto všichni věnujte jazykům náležitou pozornost. Jinak jsem se za ní byl podívat, pracuje v příjemném prostředí, svým nástupem rozšířila stav společnosti, je na nově vytvořeném místě. A mně nezbývá než ji popřát hodně pracovních i osobních úspěchů.
Na Okresním soudě nezůstalo místo ani chvíli volné, ve spolupráci s Kop Úřadu práce v Kutné Hoře byla vybraná Alena a po zařazení do projektu se už pilně zaučuje a získává první zkušenosti.  I jí patří přání, aby se ji co nejrychleji a nejlépe podařilo vše naučit a byla spokojená a nejen v práci, pohodu i v osobním životě.
                                         
KVĚTEN
Jedním z našich úkolů je pomoci našim praktikantům při hledání následného zaměstnání, protože ten čas letí a máme polovinu praxe za sebou. Jednou z možností je sebrat se a jet po firmách, tak jedna z cest vedla do Čáslavi. Po vstupu do jedné z firem se ke mně přihlásila Lenka – účastnice 2 běhu Praxe 1 a vzápětí Jana – ta zase absolvovala aktivity Praxe 2. Takže jsme si popovídali o práci, dění i mimo ní, děvčata vzpomněla na čas strávený v projektech. Jak jsme si povídali sledoval jsem vedoucího, jak nás se zájmem sledoval a usmíval se. S prací našich absolventek je evidentně spokojen. Znova jsem se ujistil, jak prospěšná je naše práce při realizaci těchto projektů.
A ještě jeden poznatek, před časem se na mne obrátila jedna notářka, že by potřebovala někoho do kanceláře, tak jsem ji poslal dvě děvčata. Výsledek byl nakonec jinačí než bych si přál, vybrala si nakonec někoho třetího, to se ale stává. Moje překvapení bylo, když mi volala a po sdělení jak se rozhodla, poděkovala za to, jak byla děvčata připravená. Ocenila naši práci, jak se absolventům věnujeme. Aby zavolal zájemce a podělil se o výsledek pohovoru se opravdu nestává, řada zaměstnavatelů ani neodpoví uchazečům o práci. I když to tentokrát nedopadlo, jak bych si přál, cením si postoje paní notářky. Další důkaz, že svoji práci děláme dobře a že takovéto projekty mají svoje opodstatnění, mělo by jich být víc. 

DUBEN
 Jak první měsíc praxe viděla Anetapracovní praxi na finančním úřadě hodnotím velice kladně. Zatím jsem za ten měsíc, co tu jsem, velmi spokojena. Takové zaměstnání by se mi líbilo. Při nástupu do práce jsem byla řádně zaškolena, a když něco nevím, vždy se můžu na někoho obrátit, kdo mi poradí. Je tu dobrý kolektiv. Snažím se svou práci zvládat samostatně. V současné době mám na starosti administrativní činnost.“
Jak Markéta, která si vyzkoušela výběrové řízení. „Uběhl další měsíc praxe u PMS ČR. Během března u nás probíhalo výběrové řízení na pozici probačního asistenta. Zúčastnila jsem se i já, ale byl vybrán jiný kandidát. Slečna s vysokou školou. Ale neztrácím naději, práci hledám aktivně dál. Co se týče práce, nic nového na starosti nemám. Jen trochu pomáhám zaučit novou kolegyni. Správní deník, fyzická a elektronická pošta mi zůstala dál. Archivovala jsem životopisy a motivační dopisy dalších uchazečů o zaměstnání. Také jsem měla v březnu dovolenou, tak jsem si trošku odpočinula. Praxe se mi velice líbí, jsem zde spokojená“.
Ještě Klára. „Už mám za sebou měsíc březen. Tento měsíc hodnotím jako zdařilý a bezproblémový. Moje práce je stále stejná. Zabývám se korespondencí. Zapisuji ji do archu, zadávám do počítače, třídím, a když je třeba, pomohu ostatním s jinou prací. Každý den chodím s poštou na poštu, potom na úřad u kruháku a na Okresní správu. Vždy je to docela pěkná procházka. Počasí už je lepší, takže je to fajn. V práci se mi moc líbí, jsem spokojená. Během praxe se ovšem ohlížím i po jiném zaměstnání, kdyby se nějaké naskytlo.“
 
Tak vidíte, děvčata jsou spokojena, ale nenechávají nic náhodě, on ten čas opravdu letí.

BŘEZEN
Dnes v úvodu se vrátím trochu zpět – do Praxe je začátek 1 – důvodem je velice pozitivní informace od Aleny – 1. 3. se ji narodila Terezka, je to už třetí mimino z této skupiny našich absolventů. BLAHOPŘEJI. Je velice příjemné, když si většina absolventů vzpomene, zavolá, staví se apod.
A teď zpět k současnosti. Zase pozitivně – od 1. 3. je v kmenovém stavu GŘ FÚ, pracoviště v Čáslavi Markéta„pracovní praxi na finančním úřadě hodnotím velmi pozitivně. Pozice asistentky mě obohatila o prvopočáteční, základní znalosti a dovednosti, které je třeba učinit pro harmonické fungování takového úřadu. Jsem ráda, že jsem byla do projektu zařazena, neboť jsem touto cestou získala skvělé zaměstnání na stejném pracovišti a tudíž se mohu dále zdokonalovat v daném oboru a problematice.“
Na její místo hned nastoupila Aneta, po prvních dnech lze říci, že hozena do vody, plave si velice dobře. Necháme ji pak také se vyjádřit, teď jen přání, aby se rychle naučila a byla spokojená.
Hodnocení všech na praxi je i po tomto měsíci pěkné, přáním je, aby to tak pokračovalo i nadále.

ÚNOR
Dva měsíce na pracovištích Veřejné správy – na kontaktním pracovišti ÚP Čáslav, Kutná Hora, Okresním soudě v Kutné Hoře, Finančním úřadě v Čáslavi, Městském úřadě v Kutné Hoře a pracovišti Probační a mediační služby v Kutné Hoře mají děvčata za sebou a jaké je od některých ohlédnutí a dojmy. Začněme Ivetou – „druhý měsíc mé praxe jsem se seznamovala s registračním oddělením a s prací, která mě tam čeká. Naučila jsem se dělit podnikatele na fyzické a právnické osoby, také na tuzemské a zahraniční. Seznámila jsem se také se zemědělskými podnikateli. Všechny tyto podnikatele evidujeme a uchováváme na Registračním oddělení. Samozřejmě jsou rozděleni a seřazeni, aby v nich byl přehled. Zrušené, zaniklé nebo dokonce nevzniklé podnikatele pak archivujeme po nezbytně nutnou dobu. Dále jsem se seznámila se živnostenským zákonem v praxi a jsem schopna zodpovědět časté dotazy klientů Obecního živnostenského úřadu.
A ještě postřeh úplně čerstvý, protože si organizace nechala naši první praktikantku na trvalo, tak ji od začátku ledna nahradila Klára: „dne 2. 1. 2012 jsem nastoupila do nové práce na pracoviště ÚP v Kutné Hoře, prví měsíc byl z mého pohledu fajn. Jsem v kanceláři s kolegyní, která je moc milá, přátelská a ochotná, rozumíme si. Naučila mě věcem, které souvisí s mojí prací. Naučila jsem se balit, vypravovat a zapisovat poštu do archu a do programu. Řekla bych, že jsem se zaučila dost rychle. Tento měsíc mohu zhodnotit jako dobrý, takové zahřívací kolečko, zaškolovací.“
Hodnocení všech na praxi je i po tomto měsíci pěkné, přáním je, aby to tak pokračovalo i nadále.

LEDEN
První měsíc na pracovištích Veřejné správy – na kontaktním pracovišti ÚP Čáslav, Kutná Hora, Okresním soudě v Kutné Hoře, Finančním úřadě v Čáslavi, Městském úřadě v Kutné Hoře a pracovišti Probační a mediační služby v Kutné Hoře mají děvčata za sebou a jaké je od některých ohlédnutí a první dojmy. Petra je na Okresním soudě v Kutné Hoře. V prosinci jsem nastoupila na Okresní soud v Kutné Hoře jako zapisovatelka. Hned první den jsem byla „hozena do vody a musela plavat“. Myslím si, že na to, že jsem u soudu na jednání v životě nebyla a neuměla jsem si představit, co se v soudní síni odehrává, jsem se svého zadaného úkolu zhostila dobře a neudělala jsem si ostudu.  Další den jsem již byla přiřazena k mé spolupracovnici, která mě začala zaučovat. První týden jsem nových věcí měla plnou hlavu. Myslela jsem si, že to v životě nemůžu zvládnout a všechno mi připadalo složitý a vůbec jsem nerozuměla „soudní hantýrce“. Jak šel čas, tak jsem si ale zvykla a už mi to nepřišlo zas tak těžké. V prvním měsíci mé pracovní praxe jsem převážně byla u jednání v jednací síni, dále jsem vyřizovala soudní korespondenci (předvolání k jednání, různé přípisy apod.), dále jsem přepisovala rozsudky podle diktovaného slova a také jsem pár dní strávila ve spisovně, kde jsem zarovnávala spisy podle roků a druhů.
A ještě Markéta, která nastoupila u Probační a mediační služby na středisku v Kutné Hoře. Prvních pár dní bylo hektických, musela jsem pochopit spoustu úkolů, věcí. Mým úkolem je například příjem a odesílání pošty jak fyzické, tak elektronické. Ze začátku mi to dělalo problém hlavně vymyslet, kolik bude poslání dopisů stát. Ale postupem času se to zlepšilo. Součástí praxe je i archivace spisů, zakládání spisů a zadávání případů do PC (Lotus Notes). Je to pro mě velice zajímavá práce, baví mě to a doufám, že u PMS neskončím současně s programem „Praxe je začátek II“, ale budu moci pokračovat dál. 

PROSINEC
První měsíc na pracovištích Veřejné správy – na kontaktním pracovišti ÚP Čáslav, Kutná Hora, Okresním soudě v Kutné Hoře, Finančním úřadě v Čáslavi, Městském úřadě v Kutné Hoře a pracovišti Probační a mediační služby v Kutné Hoře, to jsou místa, kam nastoupily naše klientky. Když jsem se byl podívat na každém pracovišti, každá byla v pilné práci, ten první měsíc je o tom poznat co a jak se dělá. Tady asi nejvíc zažívají na pracovištích ÚP, tam totiž od ledna dochází k velkým změnám a tak to všechno prožívají také. Je třeba si uvědomit, že všichni jsou na pracovištích, kde se od nich očekává plnění skutečných úkolů – není to, že by někde jen byly. První dojem, příjemný, všechny se snaží „ zapadnout“ do svého kolektivu a rychle se vše naučit. 
 
LISTOPAD
Zase je měsíc pryč – toto letí l a mladí v projektu si už také zkusili, na co jsme je připravili ve Vstupním modulu. Výsledkem je osm nově obsazených míst u veřejné správy a to u Okresního soudu, kontaktním pracovišti ÚP v Kutné Hoře a Čáslavi, na Městském úřadě Kutná Hora, Finančním úřadě v Čáslavi a také, sice na poslední chvíli na Středisku Probační a mediační služby v Kutné Hoře. Stejně jako v Kolíně bylo i tady pozitivní hodnocení, že všichni a to i ti co nejsou vybraní, odvedli dobrou práci, jejich hodnocení celkově je pěkné – slovo dobré to dobře nevystihuje.  Zbytek měsíce byl ve znamení společné rekvalifikace v pěkném prostředí Oblastního střediska v Kolíně  - obsluha PC a administrativa a taky abych nezapomněl, bylo tady testování ECDL a výsledek, víc než lepší, všichni podmínky splnili. Tak jen ještě blahopřání.  Přidám ještě, že Jana hned druhý den po testování nastoupila do zaměstnání, velice příjemné, vždyť víc než rok se snažila a nic. Ať se ji daří a má brzo další následovníky.
 
ŘÍJEN
A bylo 3. 10., na naší učebně v Kutné Hoře se sešlo 11 mladých lidí, aby zahájili první z aktivit projektu – Vstupní modul. Týden utekl jako voda, jaké mají pocity a co si zatím odnesli?
umím správně napsat životopis, výborná byla zkouška pracovního pohovoru, mám další informace potřebné k pracovnímu pohovoru
všechny informace nám byly podané, dotazy zodpovídané
práce lektorky byla velmi dobrá – lepší jsme si nemohli přát
Tak to je první odezva, budeme v nich pokračovat, teď mají klienti za sebou první pracovní pohovory a začínají rekvalifikace.

ZÁŘÍ
Září, a opět začínáme, je před námi Praxe je začátek 2, po velmi dobrých zkušenostech z Praxe je začátek jsme ve spolupráci s Kontaktními pracovišti ÚP ČR připravili pohovory a výběry, tak, aby k 30. 9. 2011 bylo podepsáno 11 dohod. V Kutné Hoře se sešlo na 20 zájemců, i když jich bylo pozváno víc. Výběr nebyl jednoduchý – všichni jsou na tom prakticky stejně, navíc 1 – 2 měsíce v evidenci ÚP. Nakonec je připraveno 11 účastníků, kteří 3. 10. 2011 začnou svoji aktivní účast v projektu.
Ještě poděkování pracovníkům na Kontaktních pracovištích ÚP, kteří velmi dobře napomohli úspěšnému začátku.