Pokud na těchto stránkách ve vašem prohlížeči nevypnete AdBlocker Plus, tak se obsah nebude zobrazovat správně, protože jsou zablokovány některé důležité funkce pro správné fungování stránek. Po vypnutí znovu načtěte stránku.

OK

AKTUÁLNĚ

Pohled na projekt očima Individuálního poradce

Když jsem v září loňského roku začínala svůj první projekt pro padesátníka „ Hodnota zkušenosti“, měla jsem z toho dost smíšené pocity. Projekt měl za úkol, motivovat, proškolit a následně zaměstnat rizikovou skupinu lidí nad 50 let, evidovaných na úřadu práce déle než půl roku.

Už při výběrech do projektu jsem věděla, že to bude poměrně náročné, získat si důvěru lidí, kteří mají spoustu životních zkušeností, své vlastní ustálené názory i zvyklosti, které se v tomto věku dost těžko mění. Určitě při hledání práce narazili i na instituce, které jim slibovaly pomoc, a nakonec si je pouze zapsaly do evidence, bez dalšího kontaktu.

 Věděla jsem, že by potřebovali podpořit, protože všichni celý život někde pracovali, nikdy s tím neměli problém, a najednou jsou nepotřební.  Kolik neúspěšných výběrových řízení, pohovorů, kolik odpovědí na inzeráty bez odezvy unese člověk, než začne propadat beznaději, a klade si otázku, zda se má ještě o něco snažit? Co dělá špatně? Copak bych se nedokázal naučit to nové, co firmy požadují, k tomu co umím. Není závislý na dětech, mám dobrý vztah k lidem, chce pracovat, a nikde ho nechtějí!  A to přesně je ten okamžik, kdy je třeba hodit ten záchranný kruh.

Při vstupních pohovorech do projektu jsem si vyslechla spoustu zvláštních životních příběhů a musím říct, že řadu z těch lidí jsem opravdu v duchu obdivovala, jak to všechno zvládli. A teď jako bonus jsou ještě bez zaměstnání a následně bez prostředků, ale hlavně bez chuti do života a vůle se ještě někam posunout.

Měla jsem jakousi výhodu, že ten zvláštní pocit beznaděje, jsem znala z vlastní zkušenosti, protože jsem sama před pár lety skončila na úřadu práce, kde jsem byla evidována asi 8 měsíců a nakonec se mi podařilo díky i dotaci z EU najít firmu, která mě zaměstnala. Velikou shodou náhod jsem pak dostala možnost pracovat pro projekty, které pomáhají lidem bez práce. Musím říct, že jsem byla moc ráda.

A teď tu byl ten první den, kdy jsem se měla setkat na Informačním kurzu, s těmi, co pro sebe ještě chtějí ještě něco udělat. Připadalo mi jako dobrý nápad uspořádat stoly doprostřed a židle kolem jako na poradě, abychom na sebe dobře viděli a mohli vzájemně komunikovat.  Když jsme si prošli celý program projektu, vyprávěli jsme si, co všechno už jsme zažili, i co bychom si ještě přáli.  A tak informační kurz nebyl jen o tom, co nás v projektu čeká, ale hlavně o tom, že jsme všichni znali příběhy ostatních, to jaké mají možnosti a co by si opravdu přáli.

I v dalších kurzech jsme si hodně povídali o vlastních zkušenostech a probírané látky převáděli do praxe. Při psaní životopisů a motivačních dopisů všichni radili všem, a nikdo se neurazil za žádnou kritiku. A tak jsme zábavnou formou prošli osnovami všech kurzů Motivačním kurzem, Kurzem efektivního hledání zaměstnání i Kurzu měkkých kompetencí.

Když jsem viděla, jak za několik společně strávených dnů nastala se všemi veliká proměna, s jakou chutí chodili na kurzy, jak se spřátelili, nosili si dárky a vzájemně si posílají pracovní nabídky. Bylo mi jasné, že se sešla bezvadná parta lidí, kteří ze společných setkání mají nejen nové znalosti, ale i dobrý pocit stejně jako já.  Jak příjemné je dělat práci, která má smysl.

Ale tohle není šťastný konec, to je teprve začátek. Protože tenhle projekt není o mně, ale o těch lidech, se kterými teď budeme hledat práci i s možností dotovaných míst. O těch, kteří teď v rámci projektu nastupují na rekvalifikace a různé vzdělávací kurzy, a snaží se udělat všechno pro to, aby zase našli uplatnění a své místo nejen v zaměstnání, ale i v životě.

Jana Parmová, Individuální poradce pro Prahu východ a západ

Listopad 2016 až únor 2017

V období od listopadu do poloviny ledna probíhali intenzivní výběry do projektu. Naši Individuální poradci aktivně vyjížděli po celém Středočeském kraji a oslovovali vhodné uchazeče nejen skrze databáze Úřadu práce, ale rovněž i mimo něj.

Zahájení projektu bylo na okres v různých termínech, ale nejdříve se brány projektu otevřely 16. ledna 2017.

Nakonec byl projekt otevřen v 9 okresech Středočeského kraje - v Benešově, v Berouně, na Kladně, na Mělníku, v Kolíně, v Kutné Hoře, v Nymburce, v Příbrami a v Praze pro uchazeče z Prahy západ a Prahy východ. V Rakovníku a v Mladé Boleslavi byl zájem nižší, takže by bylo finančně neekonomické, zde otevírat samostatný okres, a tak bylo uchazečům z těchto okresů nabídnuto dojíždět do jimi vybraného sousedního okresu, což někteří rádi využili.

V jednotlivých okresech probíhaly naplánované vzdělávací aktivity a průběžně se tedy plnil harmonogram.

Nyní skončili aktivity realizované na okresech v menších skupinkách a nyní naše klienty čekají rekvalifikace. Doufáme, že budou úspěšní.

Gabriela Hořínková, projektový manažer

ŘÍJEN 2016

Přípravný měsíc. Připravuje se realizační tým, veškeré podklady pro projekt od prezentací přes nutné formuláře a konkretizuje se harmonogram projektu.

Rovněž už pomalu informujeme širokou veřejnost a zástupce KoP ÚP ve Štředočeském kraji, že se náš projekt připravuje a čeká na první zájemce.

První zájemci získávají základní informace o projektu, absolvují osobní pohovor a vyplňují Vstupní strukturovaný doatzník, aby se potvrdilo, že náleží do cílové skupiny projektu.

Přidejte se k nám! Rádi Vám řekneme více.

Volejte, prozvoňte či pište sms na 739 571 400 či pište email na: horinkovag@osas.cz.

Těšíme se na Vás :-) Blíží se podzim a dlouhá zima, tak neváhejte příjemně využít tento čas.